DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Mersin 16°C
Parçalı Bulutlu
http://www.mersinyasam.net/wp-content/uploads/2020/11/dikey-scaled.jpg

Alman’ın sağ gözü kör, dili laldir/Nevin Sevük ırkçılığı yazdı

Alman’ın sağ gözü kör, dili laldir/Nevin Sevük ırkçılığı yazdı
REKLAM ALANI
09.06.2020
604
A+
A-

“…Almanya’da yer yerinden oynamıyor, Almanlar, ırkçı söylemlerini satır aralarına gizleyen medyayı muhatap aldığı sürece de oynamayacak!”

 

ARA REKLAM ALANI

 

 

NEVİN SEVÜK

 

Amerika’da birkaç gündür yer yerinden oynuyor.

Siyahlar beyazlar, çoluk çocuk hep birlikte “Nefes alamıyorum!” diyor.

Amerika birkaç gündür yanıyor!

Almanya’da neden yer yerinden oynamadı, oynamıyor?

 

9 ‘yabancı’ kökenli Alman vatandaşı arkalarında koca bir sessizlik bıraktı

 

Çok geriye gidip yıllar yılı Türk avına dönen ırkçı saldırıları satır satır anmaya gerek yok. Daha dün 19 Şubat’ta ırkçı bir saldırı sonucu 9 ‘yabancı’ kökenli Alman vatandaşı arkalarında koca bir sessizlik bıraktı.

Yer yer sokağa dökülen, yabancı kökenli topluluklar protesto eylemleri gerçekleştirirken, Alman’ın sağ gözü kör, dili laldi.

 

Nie wieder! – Bir daha asla!’

 

Alman Anayasası uyarınca ırkçılık yasaktır. Kimse soy, dil, köken, inanç ve siyasi görüşleri nedeniyle ayrımcılığa maruz bırakılamaz. Bu yasayı hiç kuşkusuz bütün Alman resmi makamlarında iliklerinize kadar hissedersiniz. Resmi makamlarda!

“Ben tarihimle yüzleştim, birkaç Neonazi çatlak olabilir” rahatlığı yaşayan Almanya, 2.Dünya Savaşı’nda ırkçılığının çılgınlığını çok ağır yaşayan ve yaşatan Almanlar “Nie wieder!” ( Bir daha asla!) dedi.

Dedi!

Peki ama hem devlet, hem dünyanın en iyi istihbarat birimleri tarafından görmezden gelinen, düzenli aralıklarla meydana gelen bu ırkçı saldırıların izlerini nerede aramalı?

 

‘Bu politikacıların muhatabı halk değil’

 

Farklı olabileceğimiz bir toplumun düşmanlarına karşı yürütülen mücadelede daha yüksek sesli, daha kararlı, daha cesur olmamız gereklidir” diye parlamentoda çarşaf çarşaf demeç veren politikacıların muhatabı kim?

Gün geçtikçe yabancı nefretini daha bir yüksek sesle kusan AfD gibi bir ırkçı partinin demokrasi beşiği Almanya’da genel seçimde yüzde 12.6 oranında oy alması, çoğu eyaletlerde ikinci güçlü parti konumuna geçmesi; yabancı kökenli toplumlar olarak bu şiddeti kanıksamış tavrımız; Alman devletinin son ırkçı saldırıda ölenlerin ailelerine yapacakları 1 milyon Avro’yu geçen yardım haberinin sevinçle karşılanması gösteriyor ki bu politikacıların muhatabı halk değil.

 

Suçlu Türk, Arap ya da Afrikalı ise  bu ayrıntı yazılır, Alman ise yazılmaz mı?

 

Aslında halk kimi muhatap alıyor?

31 Aralık 2015 yılında Köln’de yılbaşı gecesi genç kadınları hedef alan toplu taciz olayında faillerin yüzde 40’ı Kuzey Afrikalı, kalan kısmının Arap kökenli olduğunu ben biliyorum.

Oysa Alman daha iyisini: Olaya karışan 32 kişiden 19 kişinin Cezayirli, 8 Faslı, 5 İranlı, 4 Suriyeli, 1 Iraklı, 1 Sırp, 1 Amerikalı ve 3’nün de Alman vatandaşı olduğunu biliyor.

Lügde‘de bir kamp alanında yıllar yılı gerçekleşen 20 çocuğa tecavüz şüphesiyle göz altına alınan 56 yaşındaki adamın milletini ne ben, ne Alman biliyor.

Stuttgart‘ta gerçekleşen kılıçla yapılan saldırıyı yapanın Suriyeli; Frankfurt’ta bir anne ile 8 yaşındaki çocuğunu trenin önüne itenin Eritreli bir sığınmacı olduğunu hepimiz bilirken…

Çocuğuna uyku ilacı verip ölmesine neden olan 19 yaşındaki annenin; çocuğunun mamasına uyuşturucu karıştırarak sakinleştirmeye çalışan babanın hangi kökenden geldiklerinden bihaberiz.

Koblenz kentinde 16 yaşındaki kıza tecavüz eden Ali ön isimli Türk’ün nihayet sınır dışı edilmesini büyük sevinçle karşılıyor; München‘de sevgilisini testere ile öldüren üniversitelinin sadece 31 yaşında olduğunu okuyoruz.

Hatta dün sabah radyoda bahsi geçen uyuşturucu baskınında yakalanan 7 kişiden 7’sinin değil de, 5’nin Afrika kökenli siyahiler olduğuna şaşıyoruz.

 

‘Medya ırkçı söylemleri satır arasına gizliyor’

 

Almanya’da yer yerinden oynamıyor, Almanlar, ırkçı söylemlerini satır aralarına gizleyen medyayı muhatap aldığı sürece de oynamayacak!

Alman şair Günter Kunert savaşın bitimindeki Almanya’yı ve medya tarafından harlanan halkın çekmecesindeki ırkçılığı ne vurucu anlatıyor:

“İnsanlar çekip çıkarıldığında bombalanan evlerinin enkazından

Şöyle bir silkelenip,

Bir daha mı?

Asla, dedi

En azından hemen değil!”

 

FOTOĞRAF:  ASLI FİLİZ/GAZETECİ

 

 

 

REKLAM ALANI
YORUMLAR

  1. Engin dedi ki:

    Komşuları evlerinden alınıp götürüldüğünde Alman’ın iki gözü kör, dili laldi. Yakıldıklarında kalpleri taştı.
    Savaş bitti, biz görmedik, biz duymadık dediler.
    Torunlarından farklı ne beklenir ki.