DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Mersin 17°C
Sağanak Yağışlı
http://www.mersinyasam.net/wp-content/uploads/2020/11/dikey-scaled.jpg

Sağlıkçılardan bakanlığa çağrı: Çığlığımızı duyun

Sağlıkçılardan bakanlığa çağrı: Çığlığımızı duyun
REKLAM ALANI
03.07.2020
197
A+
A-

Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde görevli sağlık emekçileri,  pandemi döneminde yatırılacağı söylenen ek ödemelerin yatırılmadığını belirterek ödemelerin bir an önce yapılması çağrısında bulundu.

ESRA ŞASİ YAĞMUR

 

ARA REKLAM ALANI

 

Mersin Tabip Odası, SES Mersin Şubesi, Mersin Hemşireler Derneği,  TEZ-KOP-İŞ Sendikası, Öz Sağlık -İş Sendikası ve Hizmet – İş Sendikası’nda örgütlü sağlık Emekçileri, pandemi sürecinde söz verilen ek ödemelerin yatırılmamasına tepki gösterdi. Tıp Fakültesi Hastanesi Poliklinikleri önünde düzenlen basın açıklaması ile taleplerini dile getiren sağlık çalışanları, hükümete “Mersin Üniversitesi Hastanesi’nin çığlığını duyun” diye seslendi.

Sağlık emekçileri adına açıklamayı okuyan SES Mersin Şube Yürütme Kurulu üyesi Sevgi Başkavak, pandemi sürecinde canlarını ortaya koyarak çalışan sağlık emekçilerinin özlük ve ekonomik haklarının Sağlık Bakanlığı tarafından gasp edildiğini söyledi. Başkavak,  Pandemi sürecinde 23’ü doktor olmak üzere 43 sağlık çalışanı yaşamını kaybettiğini ifade eden Başkavak, “Yani canları pahasına görev yapan sağlık çalışanlarının haklarını gasp etmek, en basit anlatımı ile çalışanlardan yana değil, bir avuç sermayedardan yana bir hükümet ile yönetildiğimizin çok açık bir göstergesidir” dedi.

 

 

‘Performans ödemeleri yapılmadı’

 

Pandemi sürecinde üç ay tavandan yapılacağı duyurulan ek ödemelerin halen yatırılmadığını söyleyen Başkavak, “Tüm sağlık emekçilerini kapsayacak şekilde ve meslek grupları ve istihdam biçimleri arasında adaletsizliğe neden olmayacak şekilde ödenmesi gerekirken Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde bu ödeme gerçekleşmemiştir. Her ay düzenli ödenmesi gereken Üniversite Hastanelerinin desteklenmemesi ve borçlarının gün be gün artması nedeniyle de performans ödemeleri Temmuz 2019 ile Mart 2020 arasında yapılmamıştır. Pek çok üniversitede çalışan asistan hekimler için tarihe karışmaya başlayan 36 saatlik çalışma düzeni ve nöbet sonrası izinlerde sorun olmaya devam ediyor” diye konuştu.

Tıp Fakülteleri artık bilim üretmiyor’

 

Hükümetin sağlıkta dönüşüm programından dolayı Tıp Fakültelerinin, bilim üretmek yerine performans üretmeye yönelik bir sağlık sistemi ile karşı karşıya bırakıldığını vurgulayan Başkavak,  açıklamasında şu ifadelere yer verdi : “Üniversite hastanelerini asıl görevi olan eğitim ve araştırmadan uzaklaştıran da, tıp eğitimi ve sağlık mesleklerinin eğitiminin niteliğini düşüren de, sağlık öğrencilerini eğitim adı altında angaryaya zorlayan da sağlıkta dönüşüm programı ile birlikte söz konusu hastanelere ödeme ve yatırım yapılmayarak adım adım çökertilmesidir. Üniversite Hastaneleri “kendi yağında kavrulma”ya zorlanmış, 3.basamak ileri sağlık hizmeti ve eğitim veremeyecek, araştırma yapamayacak hale getirilmiş, hizmet ağırlıklı çalışmak zorunda bırakılmış, buna rağmen tıp fakülteleri borç yükünün altında ezilmekten kurtulamamıştır

Başkavak, sağlık emekçilerinin taleplerini ise şu şekilde sıraladı:

* Fiili Hizmet Süresi Zammı (yıpranma payı) sağlık ve sosyal hizmet işkolunda çalışan bütün emekçileri ve geçmiş çalışma sürelerini de kapsayarak şekilde 5 yıla 1 yıl olarak düzenlenmeli, salgın döneminden kaynaklı olarak artı 1 yıl yıpranma payı hakkımız verilmelidir.

*Ek gösterge rakamlarının sağlık ve sosyal hizmet iş kolunda çalışan tüm emekçileri kapsayarak, en az 3600 ek gösterge olacak şekilde kademeli olarak yükseltilmelidir.

*En düşük temel ücret yoksulluk sınırının üstünde olacak şekilde temel ücretler yükseltilmelidir. Üç ay tavandan yapılacağı duyurulan ek ödemeler tüm sağlık emekçilerini kapsayacak şekilde ve meslek grupları ve istihdam biçimleri arasında adaletsizliğe neden olmayacak şekilde ödenmelidir.

*Ek ödemeler maaşa ve doğal olarak da emekliliğe yansıtılmalı, hiçbir kesinti yapılmamalı, ek ödeme kesintisi çalışanlar üzerinde tehdit unsuru olmaktan çıkarılmalıdır .

*Acilen, ihtiyacı karşılayacak kadar sağlık emekçisi ataması yapılmalı, yeni atamaların hepsi kadrolu, güvenceli olmalıdır.

*Covid-19 enfeksiyonu geçiren sağlık emekçisinin zararının tanzimi için “mesleki risklere bağlı ortaya çıkan hastalık” olarak kabul edilip, iş kazası/meslek hastalığı olduğuna dair düzenlemeler derhal yapılmalıdır.

*Üniversite hastaneleri ve diğer tüm sağlık kurumları dahil 1.basamaktan itibaren sağlık hizmeti tamamen ücretsiz olmalı, kamusal hizmet vermeli, giderleri genel bütçeden karşılanmalıdır.

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.