DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Mersin 16°C
Çok Bulutlu
http://www.mersinyasam.net/wp-content/uploads/2020/11/dikey-scaled.jpg

Yat limanını AVM’ye çevirmek yetmedi. Şimdi de parkın içinden taşıt yolu geçirmek istiyorlar!

Yat limanını AVM’ye çevirmek yetmedi. Şimdi de parkın içinden taşıt yolu geçirmek istiyorlar!
REKLAM ALANI
08.07.2020
237
A+
A-

Mimarlar Odası Mersin Şube Sekreteri Özcan Karadağ, Mersin Yat Limanı’nda olması gereken yapılaşmanın 14 bin 200 metrekare, mevcut yapılaşmanın ise 21 bin 718 metrekare olduğunu vurguladı ve yat limanının daha çok AVM gibi kullanıldığına çekti. Karadağ, marinanın batısında yeni bi taşıt yolu açılmak istendiğini de belirterek, “Kent parkımızın bölünerek spekülatif amaçlı ranta feda edilmesini istemiyor ve ikinci bir yolun açılmasını doğru bulmuyoruz” dedi.

 

ARA REKLAM ALANI

 

ESRA ŞASİ YAĞMUR

 

Mimarlar Odası Mersin Şubesi Sekreteri Özcan Karadağ, yat limanı olarak inşa edilen ancak 2011 yılından beri alışveriş merkezi olarak kullanılan yat limanı içindeki yapılaşmaya zemin hazırlayan imar planı değişikliği notlarına ilişkin görüşlerini açıkladı.

Karadağ, “2011 yılında faaliyete geçen Mersin Yat Limanı, günümüzde yat limanı kimliğini kaybetmiş, tüm yasa ve yönetmelikler hiçe sayılarak, içerisindeki süs havuzunda kayıkların yüzdüğü ulusal ve uluslararası markaları içerisinde barındıran dev bir alışveriş merkezine dönüşmüştür. Dolgu alanı ve marina yapma yönetmeliğine aykırı bir şekilde MARİNA AVM olarak binlerce metrekare inşaat alanı oluşturulmuş, yeni fonksiyon yüklemeleri, ek ticari ve eğlence birimleriyle özellikle belirli kapasitede taşıt trafiği için hesaplanan sahil yolunda içinden çıkılmaz trafik yüküyle, Adnan Menderes Bulvarı’nda trafiği durma noktasına getirmiştir” dedi.

 

‘Bakanlık mahkeme kararını uygulamalı’

 

Yat limanı içerisindeki binalara 2 kat izni verildiğini ancak Mersin İdare Mahkemesi’nin bu planları iptal ettiğini vurgulayan Karadağ, “Bu karar ile normalden fazla yapılaşma ve yönetmeliklere uymayan fazla alanların kaldırılması ve projenin kanun ve yönetmenliklere uygun hale getirilmesi gerekmektedir. Bu konuda yetki, ruhsatı resen veren Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndadır. Ruhsatı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı verdiği için mahkeme kararını yerine getirmek de bakanlığın görevidir” ifadelerini kullandı.

‘Kent Parkı’nın bölünmesi doğru değil’

 

Mimar Odası Şube Sekreteri Özcan Karadağ şunları söyledi:

“Kent parkımızın bölünerek spekülatif amaçlı ranta feda edilmesini istemiyor ve ikinci bir yolun açılmasını doğru bulmuyoruz. Daha önceki süreçte, Mimarlar Odası Mersin Şubesi olarak Mersin kamuoyunu bilgilendirmiştik.  Bu açıklamada özetle; ‘inşa edilmiş olan ticari alanlara yeni alanlar eklenerek ticari alanın arttırıldığı, inşaatı devam eden ek binalarla birlikte Marina’daki toplam inşaat alanının 14.200 metrekare olması gerekirken, mevcut yapılaşmanın 21 bin 718 metrekare olduğunu tespit etmiştik. Ancak asıl ve daha büyük problem, arsa alanının 209.817 metrekare olarak belirlenmiş olması ve projede yüzde 10’luk oranla 20.981 metrekare inşaat izni verilmiş olmasıdır. Biz hesaplamalarımızda toplam arsa alanının 209.817 metrekare olmadığını, Marina’nın toplam kara alanının 142.000 metrekare olduğunu, mendirekler dahil edilse dahi toplam kara alanının 185.000 metrekare olduğunu tespit etmiş ve Mersin Marina’da yapılan inşaat uygulaması için baz alınan 209.817 metrekarelik arsa alanın neye göre hesaplandığını sormuştuk. Bugün gelinen aşamada üzülerek görmekteyiz ki 2 yıl önce yaptığımız inşaat fazlasına dair tespitlerimiz, bakanlık tarafından da kabul edilmekte ve bu aykırılıkların yasal hale getirilmesi için bir çalışma yapılma çabası vardır. Kamu yararı yönünde objektif duruş göstermekle yükümlü odamız bu beyhude çabanın kamu yararı olmadığını bilmekte ve bu uygulamaya karşı gerekli çabaları sonuna kadar göstereceğimizi ve kamuoyunu bilgilendirmeye devam edeceğimizi beyan ederiz.”

 

 

 

 

 

 

 

 

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.