DOLAR 8,1853
EURO 9,8731
ALTIN 471,54
BIST 1.328
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Mersin 22°C
Az Bulutlu
Mersin
22°C
Az Bulutlu
Per 23°C
Cum 24°C
Cts 26°C
Paz 25°C

‘Her öğrenciye 2 maske verilmeli, dersler ve teneffüsler 20 dakika olmalı’

‘Her öğrenciye 2 maske verilmeli, dersler ve teneffüsler 20 dakika olmalı’
REKLAM ALANI
19.08.2020
119
A+
A-

Eğitim-Sen, Tabip Odası ve Sağlık Emekçileri Sendikası, 21 Eylül’de başlayacak olan yeni eğitim yılı öncesinde salgına karşı alınması gereken önlemler konusunda bir rapor hazırladı. 3 kurumun raporunda her öğrenciye günlük 2 maske ve yeterli dezenfektan verilmesi,  ilkokullarda derslerin 20 dakika, teneffüslerin 20 dakika olması, öğrencilerin tek kişilik sıralarda oturması ve 100 öğrenciye bir sağlıkçı düşecek şekilde okullarda sağlıkçı görevlendirilmesi önerileri yer aldı.

 

ARA REKLAM ALANI

 

 

Eğitim-Sen Mersin Şubesi, Mersin Tabip Odası ve Sağlık Emekçileri Sendikası Mersin Şubesi, 21 Eylül’de başlayacak yeni eğitim öğretim yılı öncesinde koronavirüs salgınına karşı alınabilecek önlemleri değerlendirmek için ortak çalışma yaptı. Ortak çalışma sonunda okullarda ve okul servislerinde alınması gereken önlemler konusunda 20 maddelik bir rapor hazırlandı.

Raporu kamuoyuna açıklayan Eğitim-Sen Mersin Şube Başkanı Mahmut Sümbül,  salgın nedeniyle 16 Mart 2020 gününden itibaren yüz yüze eğitime ara verildiğini, çevrimiçi eğitimin devreye sokulduğunu ancak bu süreçten kent yoksullarının, göçmen ailelerin, anadili farklı aile çocuklarının yeterince yararlanamadığını ifade etti.

Sümbül,  “Yüz yüze eğitimin ertelenmiş olması alınması gereken tedbirleri ortadan kaldırmamış bilakis Milli Eğitim Bakanlığına eğitimde adaletsizlikleri ortadan kaldıracak gerekli çalışma zamanını vermiştir” dedi.

 

Sümbül, 3 kurumun hazırladığı raporda laik, bilimsel, demokratik, anadilinde eğitim ilkelerinden taviz vermeden, eğitimde fırsat eşitliğini sağlayan, eğitim bileşenlerinin sağlığını tehlikeye atmayan bir süreç oluşturulmasının hedeflendiğini kaydetti.

 

Eğitim-Sen Mersin Şubesi, Mersin Tabip Odası ve SES’in ortak raporunda yer alan önerilerden bazıları şöyle:

 

 

* EBA TV’nin internetsiz de uzaktan eğitimde kullanılabilirliği planlanarak program seçenekleri artırılmalı.

 

 

* Her kademe eğitim kurumunda o kurumun özelliklerine uygun, farklı düzeylerde eğitim-öğretim faaliyetlerinde yer alan öğrenci ve eğitim emekçilerine el-yüz temizliği, tuvaletin doğru kullanımı, maske ve dezenfektanın kurallara uygun kullanımı eğitimi verilmeli.

 

 

* Ateş ölçümü velilere bırakılmadan eğitim görmüş bir personel tarafından eğitim kurumlarında gerçekleştirilmeli.

 

 

* Her öğrenciye günlük iki maske ve yeteri kadar el dezenfektanı sağlanmalı.

 

 

* Milli Eğitim Bakanlığı ve yerel yönetimlerin işbirliği ile öğrencilerin taşınmalı, maske ve dezenfektan temini,  kurumların dezenfekte edilmesi konularında ortak çalışma yapılmalı.

 

 

* Dersler 20 ile 30 dakika ( ilkokullarda 20 ve diğer kademelerde 30 dakika) , teneffüsler  15 ile 20 (ilkokullarda 20 ve diğer kademelerde 15 dakika) dakika olmalı. Teneffüsler sınıfların aynı anda dışarı çıkmayacağı şekilde çapraz uygulanmalı.

 

 

* Sınıflar her öğrenci masasına bir öğrenci oturacak ve masalar arası mesafe bir buçuk metre olacak şekilde düzenlenmeli.

 

 

* Eğitim-öğretim ortamının ve okulların sağlık koşullarının yeterli hale getirilebilmesi için personel eksikliği bir an önce giderilmeli. Bunun için KHK’li eğitim ve bilim emekçileri ile sağlık personelinin bir an önce göreve başlatılması ve ataması yapılmayan öğretmenlerin sürecin ihtiyaçlarına göre yeteri kadar kadro açılarak atanmalı.

 

 

* Köy okulları yerel yönetimlerle işbirliği içerisinde eğitim-öğretime hazırlanmalı  ve öğrenciyi taşıma yerine öğrencilerin bulundukları yerlerde eğitim-öğretime devam etmesi sağlanmalı.

 

 

* Her 100 öğrenciye bir hemşire veya sağlık memuru, her 1000 öğrenciye bir hekim düşecek şekilde okullara kadrolu sağlık çalışanı atanmalı.

 

 

* Öğrenci servis personeline ve velilere eğitim verilerek servis ücretleri için velilere destek sunulmalı; servislerde her koltuğa bir öğrenci oturacak ve çapraz düzende yolculuk yapacakları şekilde öğrenciler servislere tek tek alınmalı.

 

 

* Özel eğitime milli eğitim bütçesinden ayrılan pay kısıtlanarak kamusal eğitim kurumlarının bütçesi artırılmalı.

 

* Okul kantinleri kısa süreli açılmalı ve öğrencilerin fiziki mesafeye uymalarını sağlayacak personel görevlendirmesi ile kantinlere kontrollü alınmalı. Kantinde satılacak malzemeler tek kullanımlık uygun hijyenik koşullarda öğrencilere sunulmalı.

 

* Covid-19 salgını süresince tüm okullara İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği hizmetleri zorunlu tutulmalı.

 

 

* Velilere salgınla ilgili taahhütler imzalatmak Bakanlığın sorumluluğu üzerinden atarak velileri sorumlu kılması anlamına geleceğinden velilere bilgilendirme yapılmalı, taahhütnameler imzalatılmamalı.

 

 

* Öğrencilerin okulda bulunma süreleri kısaltılarak okulda kalma süresi 4-5 saat olacak biçimde planlanmalı.

 

 

 

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.