DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Mersin 16°C
Parçalı Bulutlu
http://www.mersinyasam.net/wp-content/uploads/2020/11/dikey-scaled.jpg

Hekimler isyanda: Birileri başarı hikâyesi anlatırken bizler ölüyoruz

Hekimler isyanda: Birileri başarı hikâyesi anlatırken bizler ölüyoruz
REKLAM ALANI
21.08.2020
71
A+
A-

Mersin Tabip Odası Üyesi hekimler, covid-19 vakalarının giderek arttığı bir dönemde hekim ve sağlık çalışanlarının artık nefes alamayacak bir hale geldiklerini belirterek, Sağlık Bakanlığı’nın sorunlarını acil çözüme kavuşturması talebinde bulundular. “Sabrımız da enerjimiz de tükeniyor” diyen hekimler, “Hemen her gün onlarca meslektaşımızın hastalık haberini alıyoruz, birileri televizyonlardan, twitter mesajlarından başarı hikayeleri anlatırken bizler ölüyoruz!” dediler.

 

ARA REKLAM ALANI

 

 

ESRA ŞASİ YAĞMUR

 

 

Mersin Tabi Odası’na üye hekim ve sağlık çalışanları, pandemi döneminde yaşadıkları sıkıntıları ve kaygıları düzenledikleri basın açıklaması ile bir kez daha dile getirdiler. Mersin Şehir Hastanesi önünde, ‘Sabrımız da enerjimiz de tükeniyor’ yazılı pankartı açan Tabip Odası üyeleri, taleplerinin acilen yerine getirilmesini istedi.

Açıklamayı okuyan Tabip Odası Genel Sekreteri Cemil Galioğlu, Sağlık Bakanlığı ve iktidarın pandemi sürecinde hekimlerin yaşadığı sorunları ve sıkıntıları görmezden geldiğini ileri sürerek, “Hekimler için alkışların yerini uzun süredir hüzün almıştır. Hemen her gün onlarca meslektaşımızın hastalık haberini alıyoruz, birileri televizyonlardan, twitter mesajlarından başarı hikayeleri anlatırken bizler ölüyoruz! Koşulların pandemiye uygun olarak iyileştirilmediği; eşitlik, adalet anlayışından uzak görevlendirmelerle mağduriyetlerin yaratıldığı; hekimlerin yakın geleceğe dair kaygılarının arttığı bu günlerde, sesini duyuramayan, umudunu yitiren hekimlerin emeklilik ya da istifa sayısındaki artış ciddiye alınmalı ve önemsenmelidir. Kötü yönetim ve her şeyi ben bilirim anlayışının ürünü olan bu tabloların sorumluluğu Sağlık Bakanlığı’ndadır. Aylardır özveriyle çalışan hekimleri emeklilik ya da istifa noktasına getiren, yöneticilerin beceriksiz ve empatiden yoksun, çözüm üretmeyen dayatmaları ve vurdumduymazlıklarıdır” dedi.

 

“TÜKENMİŞLİĞİMİZİN FARKINA VARIN”

 

Türk Tabipleri Birliği ve Tabip Odaları olarak, meslektaşlarını görevlerinden uzaklaşmamaya, Sağlık Bakanlığı’nı ise hekimlerdeki sıkışmışlığın ve tükenmişliğin farkına varmaya davet ettiklerini belirten Galioğlu, “Öncelikle bilinmelidir ki, her dönemde ama özellikle COVID-19 pandemisi döneminde sağlık hizmeti için sunulan emeğin maddi karşılığı yoktur. Evde çocuğunu bırakarak ya da hastalığı anne babasına bulaştırma endişesini her gün taşıyarak günlerce COVID-19 polikliniklerinde hasta bakmanın maddi bedeli ölçülemez! Hekimler ve sağlık çalışanlarında manevi olarak yaşanmakta olan çöküş ve tükenmişliğin, düşük temel maaşlar, komik rakamlardaki performans ödemeleri ile iç içe geçerek pandemi sürecinde yaratabileceği moralsizlik ve zaaflar konusunda yetkilileri uyarıyoruz. Bütün çalışanların ekonomik kriz ve pandemi dikkate alınarak maaşlarında artış yapılması talebiyle beraber, ama öncelikle hekimlerin ve sağlık çalışanlarının performans dahil hiçbir ön koşul ve sınırlamaya tabi kılınmadan, emekliliğe yansıyan, örgütümüzün talepleri doğrultusunda temel maaş alabilmelerinin sağlanmasını; bu gerçekleşinceye kadar mevcut döner sermaye ödemelerinin salgın bitinceye kadar tavandan ödenmesini, Aile Sağlığı Merkezi ve İlçe Sağlık Müdürlüklerinde çalışan hekimlere de yansıtılmasını istiyoruz” diye konuştu.

 

 

“KAYGI VE TEPKİLERİMİZ DİKKATE ALINMALI”

 

Hekim ve sağlık çalışanlarının bugüne kadar olduğu gibi bundan sonrada görevlerini severek yerine getireceğini anlatan Galioğlu, açıklamasına şöyle devam etti: “Ülkemizin yaşadığı onlarca olağandışı durumda mesleğimizin doğasında yer alan fedakarlığı ve özveriyi yerine getirmeyi başarmış bir mesleğin mensuplarıyız. Bu doğrultuda öneri ve taleplerimizin dikkate alınmasını umuyor, hekimlerde ve sağlık çalışanlarında biriken ve patlama noktasına gelen kaygı ve tepkileri ülkeyi yönetenlerin dikkatine sunuyoruz. Türk Tabipleri Birliği olarak pandeminin ilk günlerinde yaptığımız uyarıyı bir kez daha tekrarlıyoruz: Hekimleri ve sağlık çalışanlarını korumayı başaramaz, maddi ve manevi desteği sağlayamazsanız, toplumu hiç koruyamazsınız

 

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.