DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Mersin 16°C
Parçalı Bulutlu
http://www.mersinyasam.net/wp-content/uploads/2020/11/dikey-scaled.jpg

ÇED raporunda ormanı da görmemişler!

ÇED raporunda ormanı da görmemişler!
REKLAM ALANI
30.09.2020
58
A+
A-

Tarsus halkının ve belediyenin itirazlarını görmezden gelerek biyokütle enerji santrali çalışmalarına hız veren şirket, projenin ÇED raporunda Karabucak ormanlarını da görmemiş. Avukat Yeşim Dağgeçen, bakanlık tarafından onaylanan raporun kendi içinde çelişkiler içerdiğini, bazı noktaları görmezden gelip bazı noktaları çarpıttığını söylüyor.

 

ARA REKLAM ALANI

 

ESRA ŞASİ YAĞMUR

 

 

Tarsus’ta kurulmak istenen biyokütle enerji santralinin ÇED raporu geçtiğimiz aylarda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca onaylanmıştı. Avukat Yeşim Dağgeçen bakanlığın bu kararına karşı yürütmeyi durdurma ve iptal istemiyle idari dava açmaya hazırlanıyor. Yeşim Dağgeçen’in, biyokütle enerji santralinin ÇED raporuna ilişkin tespitleri şöyle:

‘Halkın katılımı toplantısı göstermelikti’

 

“Yöre halkı bu tesislerin bölgelerinde yapılmasını istememektedirler. Nihai ÇED Raporu’nda belirtilen Halkın Katılımı Toplantısı, tamamen göstermelik, sadece bir köye yönelik olarak iş konusunda olmayacak vaatler verilerek ve yurttaşların muhtemel tepkisini manipüle etmek amacıyla yapılmıştır. ÇED Yönetmeliği’nin 9. ve 14. maddelerinde öngörülen duyurular usulüne uygun yapılmamıştır.”

 

‘Şehrin ortasında tesis yapılmak isteniyor’

 

“Dava konusu tesisin yapılmak istendiği yer Tarsus’un merkezidir. Tarsus Kaymakamlığı ile Yeşil Mahalle arasındaki mesafe 1.6 km , yürüme mesafesi 5 dakikadır. Raporda ‘Proje alanı Mersin İl merkezine kuş uçuşu olarak yaklaşık 25 km, Tarsus ilçe merkezine ise yaklaşık 3,4 km uzaklıktadır. Proje alanına en yakın yapı kuzey-doğu yönünde Yeşilevler Mahallesi konut olup tesisi alanına yaklaşık 900 m mesafededir. Yeşilevler Mahallesi merkeze olan uzaklık yaklaşık 1.550 m’dir. Alanın güney-batısında yaklaşık 1.308 m mesafede konut bulunmaktadır. Aliefendi Mahallesi alanın güney-doğusunda yer almakta olup yaklaşık 1.770 m mesafededir” denilmekle  şehrin ortasında kurulması planlanan projeye ÇED  olumlu kararı verilmesi  hukuka aykırıdır.”

 

‘Tarihi ve kültürel mirasa saygısızlık’

 

“Tarsus kent merkezinde olduğu gibi yine çevresinde de çok sayıda eski uygarlıkların izlerini taşıyan kültür varlıkları bulunmaktadır. Bunlar içerisinde, Namrun Kalesi, Sinap Kalesi, Gülek Kalesi, Çavuşlu Kızlar Kalesi, Kızoluk Hanı,Roma Yolu  sayılabilir. Proje bahsedilen bu tarihi dokuya yapılmak istenmekte olup   bu durum kabul edilemez bir hukuka aykırılıktır.”

 

‘ÇED raporu değil de tanıtım broşürü gibi’

 

“ÇED süresince halka  tehlikeli atıkların yakma  ve depolama yöntemi ile bertarafının  çevre ve insana vereceği zarar hiçbir şekilde anlatılmamıştır. Yine raporun muhtelif yerlerinde ‘endüstriyel atıkların  tamamı  çevreye zarar vermeyecek  bir şekilde bertaraf edilecektir’ şeklinde muğlak ve gerçek dışı ifadeler kullanılmıştır ki bu tüm bölge halkını  huzurla  ölüme terk eden inanılmaz bir cümledir. Biyokütle atıklarının yakılarak ve depolanarak bertarafının  çevreye ve insana vereceği zarar tüm dünyaca bilinen  bilimsel bir gerçektir. Raporda atıkların insana ve doğaya vereceği zarar irdelenmek yerine adeta proje tanıtım dosyası gibi ifadelerle geçiştirilmiştir.”

 

‘Karabucak ormanları görmezden gelindi, maki denildi’

 

“Nihai ÇED Raporu’ndaki bilgiler yanlış ve yanıltıcıdır. Nihai Çed Raporunun dili taraflı hazırlanmıştır. Raporda ‘Planlanan projenin gerçekleştirileceği alan orman sayılan alanlar içerisinde kalmamaktadır’ derken  “Alanın batısında yaklaşık 40 m mesafede Karabucak Ormanı, kuzeybatısında yaklaşık 400 m mesafede Okaliptüs Ormanı yer almakta olup” denilmekle çelişkili ÇED raporunun ciddiyetinden uzak cümlelerle  Karabucak ormanı yokmuş gibi tespit yapılmıştır. Proje bölgesi ve çevresinde uzman değil vatandaş gözü ile bakıldığında dahi  kızılçamlar, kermez meşesi, palamut meşesi ve boz pırnal ağaçlarının bulunduğu, sahanın tüm çevresinin kızılçam korulukları ile kaplı olduğu civar köylerde turunçgiller  yetiştirildiği görülmekte olup devamla endemik özelliği olan ağaç ve bitki türleri sayılmamış raporda maki adı altında geçiştirilmiş ve söz konusu bitki örtüsünün tesis ve tesisin olumsuz etkisi ile ne şekilde zarar göreceği belirtilmemiştir.”

 

‘Tarım ve orman alanı içinde olduğu için iptal edilmeli’

 

“ÇED raporunun tesisin yer seçimi nedeniyle, 1.dereceden deprem bölgesi olması nedeniyle, 1.sınıf sulu tarım arazisinde ve koruma altındaki ormanlık    alanların kenarında kurulması nedeniyle, koruma altındaki nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan bitki ve hayvanları yok edecek olması nedeniyle, yöre yurttaşlarının görüş ve iradesinin görmezden gelinmesi nedeniyle, ÇED’e dayanak oluşturan izin ve belgelerin geçersiz olması nedeniyle iptali gerekmektedir.”

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.