DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Mersin 13°C
Parçalı Bulutlu
http://www.mersinyasam.net/wp-content/uploads/2020/11/dikey-scaled.jpg

Abidin Yağmur yazdı: Binlerce kadının kaza sonucu ölümü!

Abidin Yağmur yazdı: Binlerce kadının kaza sonucu ölümü!
REKLAM ALANI
07.10.2020
82
A+
A-

“…Acaba erkeklik tek tipleşiyor diyebilir miyiz? Belki bu iddia için erken. Ama katil erkeklerin, cinayet şeklini değiştirdiğini söylemek şimdiden mümkün. Gelecekte tarihçiler bugünleri, binlerce kadının kaza sonucu ölümü diye yazacaklar belki. Peki kadın cinayetlerinin şekli neden değişiyor? Erkekler, erkeklik diliyle söylersek, neden ‘erkekçe’ öldürmek yerine, ‘kalleşçe’ öldürüyor?..”

 

ARA REKLAM ALANI

 

ABİDİN YAĞMUR

Bir Anarşistin Kaza Sonucu Ölümü…

Enfes bir oyundu.

Başlığı o oyundan esinlendim.

*

Pazartesi günü gazetemiz Güney‘in manşeti sıradanlığın içinde gizlenen sıradışılığı,  rutinliğin içinde gizlenen sarsıcılığı, olağan hale gelmişin içinde gizlenen olağanüstülüğü anlatan bir manşetti.

Şöyle diyordu:

“Kayıtlara kadın cinayeti olarak geçen vakalarda azalma, kayıtlara şüpheli kadın ölümü olarak geçen vakalarda artış var.”

Ne demek bu?

*

Türkiye’de son zamanlarda katil erkekler yeni bir yol buldu.

Kadını pencereden atarak, arabadan atarak, uçuruma iterek, merdivenden iterek öldürüyorlar.

İtmeden, atmadan önce işkence ediyorlar…

Olaya kaza süsü verildiği için hem daha az ceza alıyorlar ya da hiç ceza almıyorlar…

Hem de medyada boy boy fotoğrafları çıktığı için düşük maliyetli şöhretin tadını çıkarıyorlar, şekil yapıyorlar, belki bu şekiller sayesinde yeni kızlar da ‘tavlıyorlar’ kendi deyimleriyle.

Katil erkek açısından güzel iş değil mi?

*

Kaza sonucu, örneğin pencereden düşmek suretiyle gerçekleşen kadın ölümlerinin genellikle plaza, lüks apartman diye tanımlanan zengin muhitlerde meydana gelmesi ilginç.

“Ben alkol alıp sızmışım. Aa! Bir baktım kız düşmüş” diye kıvıran erkeklerin sonradan görme zengin, baba parası yiyen şımarık velet olması da ilginç.

Bu veletlerin sosyal medya hesaplarında silahla, mümkünse pompalı tüfekle çekilmiş fotoğraflarının olması da ilginç.

Bu veletlerin bir partiyle özdeşleşmiş işaretler yaptıklarını gösteren fotoğrafların olması da ilginç.

Zaten kirli sakal, pantolon, gömlek, ceket, ayakkabı, ofis mobilyaları dizilerdeki zengin, şirket sahibi oğlanlarınkiyle aynı.

Acaba erkeklik tek tipleşiyor diyebilir miyiz?

*

Belki bu iddia için erken.

Ama katil erkeklerin, cinayet şeklini değiştirdiğini söylemek şimdiden mümkün.

Gelecekte tarihçiler bugünleri, binlerce kadının kaza sonucu ölümü diye yazacaklar belki.

*

Peki kadın cinayetlerinin şekli neden değişiyor?

Erkekler, erkeklik diliyle söylersek, neden ‘erkekçe’ öldürmek yerine, ‘kalleşçe’ öldürüyor?

***

‘Erkekçe’ öldürenler kadını bedeni ve ruhuyla, geçmişi ve geleceğiyle, doğurduğu ve doğuracağıyla bir bütün olarak kendi malı, kendi mülkü olarak görür.

Ve ta İbrahim zamanından kalma bir ‘mertçe, erkekçe sözünde durup malını kurban etme – sessizce itaat etme’ dengesinde kendi iktidarını yeniler.

Bir yerde erkeklik varsa, onun karşısında ona itaat eden bir aile de olmalıdır! Erkek, iktidarını ancak bir aile üzerinde hissettirebilir.

Çocuğunu kurban etmeye çalışan erkek ile karısını öldüren erkek aynı kaynaktan beslenir.

O kurban ettikçe (öldürdükçe), Tanrı (toplumsal düzen, ahlak kuralları ve aile) ondan hoşnut olur.

*

İnsanlık, ‘erkekçe’ öldürenlerin cinayetleri karşısında kadının ve çocuğun haklarını koruyabilmek için binlerce yıldır mücadele ediyor, daha tam bir kazanım elde ettiğimiz de söylenemezken…

Bir de ‘kalleşçe’ öldürenler çıktı.

*

Kalleşlerin öldürdükleri eşleri değil; kızları, anneleri, ablaları, kız kardeşleri, kuzenleri değil.

Yani bir mülkiyet hakkı iddia edemiyorlar.

Ama bir iktidar hakkı iddia ediyorlar.

Bu iktidarlarını o sabah ya da o akşam tanıştıkları kadınları birer oyuncak gibi kullanmaya çalışarak göstermek istiyorlar.

Eğer kadını oyuncak gibi kullanamazlarsa…

Kadın buna izin vermezse, kadın kendi bedensel ve ruhsal dokunulmazlığını korumaya çalışırsa; bir oyuncağı kırıp atar gibi pencereden, arabadan atıyorlar, merdivenden, uçurumdan itiyorlar, kalleşçe öldürüyorlar.

***

Kadını, kendisine sunulmuş bir oyuncak gibi görecek kadar şımartılmış, şımardıkça aptallaşmış bu yeni tür erkeklik nerede yenileyip var ediyor kendini acaba?

Hangi mekanizmada…

Bunu da sen düşün…

 

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.