DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Mersin 14°C
Yağışlı
http://www.mersinyasam.net/wp-content/uploads/2020/11/dikey-scaled.jpg

Sosyal devletin var ettiği sosyal insanın pandemik savaşı/SAMET KANMAZ YAZDI…

Sosyal devletin var ettiği sosyal insanın pandemik savaşı/SAMET KANMAZ YAZDI…
REKLAM ALANI
07.10.2020
63
A+
A-

“…Mersin Şehir Hastanesi ile Havana Sağlık Kliniği arasında bir yer. Bir sosyal devlet; insanlarının tüm temel ihtiyaçlarını karşılayacağını garanti altına alırken, anayasasına ‘Devlet, sosyal ve ekonomik alanlarda Anayasa ile belirlenen görevlerini, bu görevlerin amaçlarına uygun öncelikleri gözeterek malî kaynaklarının yeterliliği ölçüsünde yerine getirir’ maddesini de koyarak aslında var olan çıkmazını ilan etmediği bir yer….”

 

SAMET KANMAZ

 

ARA REKLAM ALANI

En demokratik yönetim şekillerine sahip olduklarını iddia eden ülkeleri bir düşünün. Tümü sosyal devlet olduklarını söylerler. Özel mülkiyetleri tanırlar, yüzde 40’lara varan vergiler alır ve elde ettikleri paralar ile insanlarına eğitim, sağlık ve güvenlik alanlarında refah seviyelerini yükseltecek hizmet, imkân ve ortamlar sağladıklarını anlatırlar.

Vahşi kapitalizmin etrafı rüzgârıyla yaktığı bir ülkede işveren çalışanını istediği zaman işten çıkarır, fazla çalıştırır, az ücret verir, şirketi büyütür ya da küçültür. Sosyal devlette ise bunların hiçbirini yapamaz. Devlet bunların yapılmasına izin verilmemesi adına kanun ve yasa düzenlemesi yapar ve hatta anayasasında her zaman tüm insanlarını eşit tutup hak ve özgürlüklerini koruma yükümlülüğünü toplumdan yana garanti altına alır. Süre giden bu süreçte tüm sosyal devletler önce kapitalist ya da liberal bir yönetim anlayışına evrilir ancak ‘’demokratik’’ yapıları gereği sosyal devlet olduklarını göstermek adına garip, karmaşık ve çelişik kanunlar çıkarır ve insanlarına ‘’haklar’’ tanırlar. Örneğin Hollanda’da işsizlik sigortasından yararlanmak için ‘’sabit bir ikametgâh’’ istendiği gerçeği karşısında, evsizler için riyakârca bir göz boyama olan işsizlik sigortasının işlevselliğini düşündüğümüzde, makyajın ne kadar profesyonelce yapılmış olduğunu anlayabiliriz. Tabi “o evsiz de sabit bir ikametgâh ediniversin canım” diyebilirsiniz ama ev sahipleri de evlerini kiralamak için düzenli bir işte çalışıldığına dair belge istemektedirler. Tam bir kısırdöngü değil mi? Hatta alt tabakadaki insanlara basit kimi masraflarını karşılayacak yardımlar da yapılacaktır ya da yapılır ki sistemin çarkı kendi kendini sübvanse etsin. Aksi takdirde düzen bir çıkmaza girer.

Pandemi sürecinde hastalıklar karşısında ücretsiz sağlık hizmeti veren sosyal devletler mi yoksa sağlık konusunun da bir çeşit ‘’hizmet’’ olduğunu düşünen kapitalist-liberal ülkeler mi başardı? İnsanlarının daha fazla sosyalleşmelerini ve daha insancıl yaşamalarını düşünen sosyal devlet mi yoksa insanlarını kazançlarını artırmaları konusunda her yolun mubah olduğunu söyleyen kapitalist-liberal ülkeler mi başardı? Sosyalist devlet mümkün mü? Kendini koruyabilir mi?

Bu süreç bize sosyal devlet ile sosyalist devlet ayrımının da arasında bir tanımlama olması gerektiği düşüncesini eninde sonunda tartışmaya açacaktır. Benim özel mülkiyetimin olabilmesi hakkımdan hareketle, her istediğimin ekonomik özgürlüğüm olmadığını bilmem gerektiği ile benim mülkümü devletin kendi eliyle istediği şekilde yönetmesi arasında bir yer. Mersin Şehir Hastanesi ile Havana Sağlık Kliniği arasında bir yer. Bir sosyal devlet; insanlarının tüm temel ihtiyaçlarını karşılayacağını garanti altına alırken, anayasasına ‘’Devlet, sosyal ve ekonomik alanlarda Anayasa ile belirlenen görevlerini, bu görevlerin amaçlarına uygun öncelikleri gözeterek malî kaynaklarının yeterliliği ölçüsünde yerine getirir.’’ maddesini de koyarak aslında var olan çıkmazını ilan etmediği bir yer.

Sosyal devlet sistemlerinin, sosyalist devlet sistemleri gibi davrandığı yeni nesil bir liberal pandemik dönemden geçiyoruz. Sosyalleşen insanların bir süre ve mümkün olduğunca evlerinde kalmaları tavsiyeleri eşliğinde…

Hatta Dünyadaki tüm ülkelerin insanı bu kadar düşündüğümüz, bu kadar sosyalizm yeter diyerek artık masrafları çıkartmaya çalışır hareketler yaptıklarının farkında değil misiniz?

Biraz polemik, biraz siyaset. Biraz alışveriş, biraz ambargo. Biraz hastalık, biraz aşı. Biraz silah, biraz savaş.

İnsan bunun neresinde?

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.