DOLAR 8,1519
EURO 9,7336
ALTIN 454,36
BIST 1.376
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Mersin 18°C
Çok Bulutlu
Mersin
18°C
Çok Bulutlu
Sal 19°C
Çar 17°C
Per 18°C
Cum 18°C

Bilirkişi bilmeden gitti!

Bilirkişi bilmeden gitti!
REKLAM ALANI
04.11.2020
91
A+
A-

Mersin Kent Konseyi Başkanı Faik Burakgazi, Karaduvar’da kurulacak polipropilen petrokimya tesisine karşı açılan davada görevlendirilen bilirkişi heyetinin, davacıların ve Mersinlilerinin birçok talebini dikkate almadığını, sahada ölçüm bile yapmadan ayrıldığını söyledi.

 

ARA REKLAM ALANI

 

 

Mersin Kent Konseyi, polipropilen tesisinin ÇED raporunun iptali istemiyle açılan dava kapsamında, Karaduvar Mahallesi’ndeki proje sahasında yapılan bilirkişi incelemesini eksik ve yetersiz buldu.

Çok sayıda sivil toplum örgütünün katılımıyla bir basın toplantısı düzenleyen Mersin Kent Konseyi Başkanı Faik Burakgazi, “Karaduvar‘da bulunan ve üzerinde polipropilen fabrikası yapılması düşünülen Tekfen Holding’e ait arazide bilirkişi heyeti keşif çalışması yapmıştır. ÇED olumlu raporuna karşı Mersin 2. İdari Mahkemesinde görülen davalar üzerine bilirkişi olarak atanan heyetin söz konusu alanda yaptığı keşfin rastgele bir ziyaretten öteye geçmediği kaygılarımızı arttırmıştır” dedi.

Mersin Kent Konseyi bileşenleri basın açıklaması yaptı

Faik Burakgazi eksik bırakılan ve özellikle belirtilmesi gereken hususları şöyle sıraladı:

*Bilirkişi hâkimi kararı gereğince; bilirkişi heyetine davalı ve davacı tarafların teknik personeli alınmamıştır. Davacı konumunda olan Mersin Büyükşehir Belediyesi keşif incelemesine katılması için mahkeme heyetine yazılı olarak bildirdiği teknik ve idari personel heyete dâhil edilmemiştir. Buna karşın davalı konumda olan Cfs Petro Kimya A.Ş ‘nin avukatları, idari ve teknik personelleri heyete dâhil edilmişlerdir. Heyete dâhil edilen bu personeller keşif süreci boyunca bilirkişi heyetini yönlendirmiş ve müdahalede bulunmuşlardır.

*ÇED raporunda üretim esnasında tesisin soğutulması için gerekli suyun Deliçay Deresinden ve yer altı sularından karşılanacağı belirtilmiştir.  Bilirkişi inceleme esnasında Deliçay deresi ve çevresinin Hidrolojik Etüt potansiyelinin ve hali hazırda hidrolojik çalışmaların ortaya konulmadığı görülmüştür. Ayrıca, Deliçay deresinden yılda 9 milyon metreküp su kullanımı öngörülmüştür. Deliçay’dan yeterli su alınamadığı takdirde ihtiyacın yer altı sularından karşılanacağı belirtilmiştir.  Bilirkişi heyeti incelemesi esnasında bu mevsimde bile tüm dere yataklarının kuru olduğu Deliçay havzası ve dip sularına ulaşan sondaj kuyularında, hatırlatılmasına rağmen bir inceleme yapmayı gerekli görmemiştir.

*Keşif esnasında davalı tarafı, DSİ tarafından su tahsisi kararının alınmadığı sadece sözlü öneriler ışığında kararlar verildiğini belirtilmiştir. Bu durum, Nihai ÇED raporunun ve verilen taahhütlerin bir dayanağının olmadığını göstermektedir.

*Davacılar polipropilen tesislerinin Zeytincilik Yasasına aykırı olarak kurulmak istendiğini ısrarla belirtmiş ise de bilirkişi heyeti bu iddiayı göz ardı ederek Karaduvar Mahallesi’nde bulunan zeytin ağaçlarının tesise olan mesafesinin belirlenmesi için bir inceleme veya tespit gerçekleştirmemiştir.

*Proje alanı çevresinde bulunan Caretta Caretta’ların yaşam alanı olarak bilinen doğal sit alanı hatırlatmalara rağmen yerinde görülmemiş ve inceleme kapsamına alınmamıştır.

*Proje alanına yakın noktalarda yer alan çevresel açıdan mevcut kirletici olarak nitelendirilen aralarında ağır kimya sanayi tesislerinde yer aldığı endüstriyel tesislerin yerinde incelemesi yapılmamış ve bilirkişi tarafından çevresel etkilerin kümülatif açıdan değerlendirilmesi konusunda inceleme ve değerlendirme sağlanmamıştır.

*Yapılmak istenen Tesis alanının yerleşim yerlerine 60 metre mesafede olduğu ve bu durumun hazırlanacak keşif raporuna mutlaka geçirilmesinin istenmesine rağmen ölçümler yapılmamış ve konuya raporda yer verilmemiştir.

*Planlanan projenin etkileyebileceği bölgenin ekonomik kaynakları arasında yer alan tarım ve gıda sektörlerine olan etkiler konusunda tespitler yapılmamış ve değerlendirilmemiştir. Bu da bölge adına önemli bir eksikliktir.

*Bilirkişi tesisin ağır kirlilik oluşturan sanayi alt yapısı ile Mersin Limanı’nın verimliliğini ve Serbest Bölge gelişimine olan etkileyebilme potansiyeli konularında inceleme gerçekleştirmemiştir.

*İlgili projenin Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından ilan edilen Mersin Tarsus Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesine olan etkinin belirlenmesi için Turizm bölgesine gidilmemiş ve tesisin turizme olan etkisi konusunda keşif yapılmamıştır.

*Tesisin Karaduvar Balıkçı Barınağının işlevini kısıtlayabilme ve Mersin merkezde balıkçılık potansiyeline zararlar verebilme olasılığını ortaya koyacak bir keşif gerçekleştirilmemiştir.

*Bilirkişi heyeti Mersin’e doğu girişinde hâlihazırda var olan büyük trafik sorunları olmasına rağmen tesisin işletmeye geçmesi ile birlikte bu trafik sorunlarının daha da artacağı iddiasını araştırma gereğini bulmamıştır. 

*Bilirkişi keşif incelemesi esnasında projenin olası etkileri arasında yer alabilecek kentleşme ve kentlileşme bağlamında sosyolojik dönüşüm, kent içi ve kent dışı göçe neden olabilecek varsayımlar üzerinde durulmamış ve tespitler gerçekleştirilmemiştir.

*Bilirkişi keşif esnasında projenin halk sağlığına olabilecek etkilerini değerlendirme ihtiyacı hissetmemiştir.

 

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.