DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Mersin 16°C
Çok Bulutlu
http://www.mersinyasam.net/wp-content/uploads/2020/11/dikey-scaled.jpg

Baro Başkanı, MHP’li belediye başkanına nasıl yanıt verdi?

Baro Başkanı, MHP’li belediye başkanına nasıl yanıt verdi?
REKLAM ALANI
16.12.2020
54
A+
A-

MHP’li Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşin Yılmaz belediye meclisinde yaptığı konuşmada Mersin Barosu Başkanı Bilgin Yeşilboğaz’ı marijinal olmakla suçlamıştı. Bilgin Yeşilboğaz, MHP’li Yılmaz’a yanıt verdi: Cumhuriyet değerlerini savunmak marjinallikse, evet marjinaliz. Hukuksuzluklara başkaldırmak marjinallikse, evet marjinaliz. Hukukun üstünlüğü için mücadele etmek marjinallikse, evet marjinaliz!

 

ARA REKLAM ALANI

 

Mersin Barosu Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, MHP’li Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşin Yılmaz’ın mecliste dile getirdiği “Bilgin Yeşilboğaz marijinal. Baroyu siyasallaştırdı” şeklindeki sözlerine yanıt verdi. Yeşilboğaz’ın açıklaması şöyle:

“Mersin Barosu Cumhuriyetimizle yaşıt köklü ve kadim bir barodur. Kuruluşundan bu yana felsefesi, her zaman Hukukun üstünlüğünü, Hukuk devletini, Cumhuriyet değerlerini, insan hak ve özgürlüklerini, yaşamın kutsallığını temeline almış, laik ve Atatürkçü bir anlayış olmuştur.

Kuruluş felsefemize uygun olarak, Avukatlık Kanunun’dan kaynaklanan görev ve sorumluluğumuz gereği her zaman hak ihlallerine karşı sesimizi yükselttik, özellikle toplumdaki dezavantajlı gruplara yönelik hukuki desteğimizi her platformda dile getirdik.

Kadına karşı şiddetle mücadelede ve çocuk istismarı ile mücadelede bu mücadeleye katkı sunan kim olursa olsun işbirliğinde bulunduk. Kadın Hakları Merkezimizin ve Çocuk Hakları Merkezimizin fedakar üyeleri ile bıkmadan usanmadan bu uğurda mücadelemizi sürdürdük, sürdürüyoruz. Hak mağduru, şiddet mağduru, istismara uğrayan bir kadına, bir çocuğa daha yardım edebilmek için fedakarca çalışıyoruz. Bu yardımı yaparken de yardıma ihtiyacı olan kadın veya çocuğun diline, dinine, ırkına, inancına vs. bakmıyoruz. Bunlar gönüllülük esasına dayalı olup hiç bir çıkar gözetilmeksizin yapılan işlerdir.

Barolar toplumda hak mağdurlarının, feneri, umudu, ışığı olmuştur.

Bu konularda tüm kamu kurum ve kuruluşları ile Sivil Toplum Kuruluşları ve derneklerle ortak projelerde, işbirliğinde bulunmaktayız. Bu konularda asla kadın ve çocuğu siyasi malzeme yapmadık.

Yakın tarihlerde,8 Ağustos 2019 tarihinde Toroslar Belediyesinin “Belediyeler ve Bölgeler Konseyi (CEMR)”  tarafından, “Avrupa’daki yerel ve bölgesel yönetimlerin yetkilerini kullanmak ve ortaklıklar oluşturmak suretiyle, kadın erkek eşitliğinin sağlanması” amacıyla hazırlanan, “Avrupa Yerel Yaşamda Kadın Erkek Eşitliği Şartı”nı imzalama törenine başkan düzeyinde bizzat iştirak ederek  “Eşitlik Eylem Planı” geliştirmek üzere çalışmalar yürütecek olan Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşin Yılmaz’ı tebrik ettik.

Ülkemizde her geçen gün artan kadına karşı şiddet ve çocuk hakları ihlaline karşı daha etkin mücadele etmek, kentimizde daha fazla kişiye ulaşarak bilinçlendirme çalışmaları yapmak için Mersin Büyükşehir Belediye Başkanlığı ile daha önceki yıllarda olduğu gibi iş birliği protokolü yapma talebimiz maalesef Büyükşehir Belediye Meclisinde 2.kez reddedilmiştir.

Üzülerek ifade etmek gerekir ki, kendisi de Mersin Barosu üyesi olan Toroslar Belediye Başkanı Sayın Av. Atsız Afşin Yılmaz’ın ret gerekçelerini açıklarken, “Cumhur İttifakı’nın teklifi reddetmesinin nedeni, hali hazırdaki Baro Başkanı marjinal ve baroyu siyasallaştıran bir tutum içinde olmasıdır” ifadesini  kullanmasını bir talihsizlik olarak görmekteyiz. Belirtilen anlamda marjinallik suçlamasını reddediyoruz.

Mersin Barosu hiçbir zaman hukukçu duruşundan taviz vermemiş ve her zaman hukukun yanında olmuştur. İtham etmek istedikleri Marjinallik suçlamasını kabul etmemekle birlikte; Cumhuriyet değerlerini savunmak marjinallikse, evet marjinaliz. Hukuksuzluklara başkaldırmak marjinallikse, evet marjinaliz. Hukukun üstünlüğü için mücadele etmek marjinallikse, evet marjinaliz. Adil yargılanma ilkesini savunmak marjinallikse, evet marjinaliz. Düşünce ve ifade özgürlüğü için mücadele etmek marjinallikse, evet marjinaliz. Baroların parçalanıp siyasallaştırılmak istenmesine karşı durmak  marjinallikse, evet marjinaliz. Kadınlara ve çocuklara kötü muameleye karşı çıkmak marjinallikse, evet marjinaliz.

Bundan sonra da, Mersin Barosu olarak yönetim kurulumuzla, tüm merkez ve komisyonlarımızla birlikte Atatürk ilke ve devrimleri ışığında, demokratik ve laik Türkiye Cumhuriyetinin değerlerini yaşatmaya, ulusal ve evrensel hukuk ilkeleri çerçevesinde hak ve hukuk mücadelesi vermeye, kadın, çocuk hakları başta olmak üzere tüm hak ihlallerine karşı mücadeleye devam edeceğiz.”

 

 

 

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.