DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Mersin 16°C
Kuvvetli Sağanak
http://www.mersinyasam.net/wp-content/uploads/2020/11/dikey-scaled.jpg

Nazmi Akdağ yazdı: Sosyal belediyecilik

Nazmi Akdağ yazdı: Sosyal belediyecilik
REKLAM ALANI
05.01.2021
46
A+
A-

“…Başkan Vahap Seçer sosyal projeleri hayata geçirirken de hep halkın içinde oldu. Belediye sınırlarının tüm il kapsadığı için yaklaşık iki yıllık hizmet süresi hep yollarda geçti dersem abartmış olmam. Yaklaşık 350 km’lik Tarsus’la Anamur arasında mekik dokudu…”

 

ARA REKLAM ALANI

 

NAZMİ AKDAĞ 

 

Yerel yönetimlerde pandemiyle birlikte sosyal belediyecilik öne çıktı. Bu dönemde belediyeler betona değil insana yatırım yaptı.

Son günlerde Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’e özellikle iktidara yakın medyadan yoğun bir şekilde eleştiriler yükselmeye başladı.

Neymiş efendim yılbaşında hediye paketlerinin içinde şarap varmış. Asıl amaç şarap değil, halk desteği her geçen gün artan Başkan Vahap Seçer’i itibarsızlaştırmak.

Başkan kadın üreticilerin ürettiği ürünleri kent protokolüne göndermiş. İçinde yine kadın üretici kooperatifinin ürettiği şarap da varmış.

Bu kentte gazeteci olarak çok belediye başkanını tanıma olanağım oldu. Cumhuriyetin ilk yıllarını yani tek partili dönemi dikkate almadığımızda 1974 yılına kadar hep sağ partiler Mersin Belediyesini yönettiler.

Kaya Mutlu ile birlikte CHP Mersin’i yönetme olanağına kavuştu.

Rahmetli Kaya Mutlu’dan önce Mersin adeta bir köy görünümündeydi. Planlamacı kimliğini de yansıtarak Mersin’in çehresini değiştirdiği gibi Berdan barajından su getirtti. Belediyenin makine parkını yeniledi.  Kentin çöplerini fabrika kurarak değerlendirdi ve üreticilere ucuz gübre sağladı. Ancak 12 Eylül’de görevi bıraktıktan sonra göreve gelen başkanlar gübre fabrikasında gerekli revizyonları yapmayarak adeta kaderine terk edildi. Alanda vahşi çöp depolama alanına döndü. Çöp kokusundan halk perişan oluyordu. Yine bir CHP’li Belediye Başkanı Macit Özcan yeni çöp depolama alanı bularak buranın bir kısmını şehirlerarası otogar, bir kısmını ise park yaparak güzel bir projeye imza attı.

Üç dönem Belediye Başkanlığı yapan Macit Özcan, Berdan Barajından ikinci isale hattını döşeyerek büyüyen kentin su gereksinimini karşıladı. İçme suyu konusunda hep CHP’li Belediye Başkanları elini taşın altına sokmuş.

Mersin’in ilk düzenli içme suyu şebekesi Mithat Toroğlu tarafından yapılmış ve daha sonrada yukarıda belirttiğim gibi Kaya Mutlu ve Macit Özcan tarafından sürdürülmüş.

Mersin’e ciddi yatırımlara yaparak kentin modernleşmesine imza atan her iki Belediye Başkanı da sosyal projeler yerine temel belediyecilik hizmetlerine yönelmişlerdi.

Yaptıkları başarılı belediyecilik hizmetleriyle öne çıkan her iki Belediye Başkanı maalesef halkla sıcak ilişki kurmamışlardı.

Her iki başkanla yaşadığın bir anımı paylaşmak isterim.

Kaya Mutlu başkan olduğunda ben de belediye de işe girdim ve ilk kez belediye basın bürosunu Kamil Cömertler’le oluşturduk.

Belediye başkanının daha sonra cenaze arabası olan steyşın Ford bir makam aracı vardı. Başkanlar bugün ki gibi onlarca korumayla korunmazlardı.

Yani korumasız dolaşırlardı.

Arka koltukta Başkan Kaya Mutlu, ön tarafta ben ve şoförün olduğu araçla bir toplantıya gidiyorduk. Her zaman olduğu gibi aracın içinde evraklara dalan Başkana “Başkanım caddeden geçerken insanlara selam ver evrakları makamında da incelersin” demiştim.

Macit Özcan başkana da halkın içine çıkmadığını hatırlatarak bir arkadaşımın bana aktardığı “Başkan Macit Özcan, Hastane Caddesinden seçimden sonra bırakın yaya geçmeyi, arabayla dahi geçmediği” şeklinde sözlerini hatırlatmıştım.

Anlaşılacağı üzere bu kente büyük hizmetleri olan iki başkanın halkla diyaloğu azdı.

Beş yıllık bir aradan sonra Mersin Büyükşehir Belediyesi yine CHP’li bir başkana teslim edildi. Yeni Başkan Vahap Seçer ise beton yerine insana yönelerek sosyal projeleriyle öne çıktı. Küçük ama etkili dokunuşlarıyla her geçen gün kredisinin artmasının altında bunlar yatmakta.

Sosyal projeleri hayata geçirirken de hep halkın içinde oldu. Belediye sınırlarının tüm il kapsadığı için yaklaşık iki yıllık hizmet süresi hep yollarda geçti dersem abartmış olmam. Yaklaşık 350 km’lik Tarsus’la Anamur arasında mekik dokudu.

Başkan Seçer, aday olduğu sürede söz verdiği sosyal projeler Cumhur ittifakının tüm engellemelerine karşın bir bir hayata geçirdikçe halk desteğinin her geçen gün arttığı yapılan anketlerde görülmekte.

Kolay değil hem Belediye Meclisinde türlü engellemelerle karşılaş, geçmiş dönemden kalan devasa borçları öde hem de yatırım yap.

Bu başarılardan dolayı halkın ilgisinin artması Cumhur ittifakı ortaklarını olduğu kadar iktidar yanlısı medyayı da rahatsız ediyor.

Bu nedenle suni gündemler yaratarak yıpratmak istiyorlar

Güzel bir atasözümüzle yazımı noktalamak istiyorum

“ Meyve veren ağaç taşlanır.”.

 

 

 

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.