DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Mersin 14°C
Yağışlı
http://www.mersinyasam.net/wp-content/uploads/2020/11/dikey-scaled.jpg

Mersin’den Boğaziçi’ne destek: Kayyum rektör istemiyoruz

Mersin’den Boğaziçi’ne destek: Kayyum rektör istemiyoruz
REKLAM ALANI
08.01.2021
54
A+
A-

Geçmişte AKP’den milletvekili aday adayı olan Melih Bulu’nun Boğaziçi Üniversite’ne rektör olarak atanmasını protesto eden Boğaziçili öğrencilere Mersin’deki üniversite öğrencileri de destek verdi. Öğrenciler, üniversitelerde kayyum rektörler değil seçilmiş rektörler istediklerini vurguladılar.

 

ARA REKLAM ALANI

 

ESRA ŞASİ YAĞMUR

 

 

Mersin’de üniversite öğrencileri ve sivil toplum örgütleri, Melih Bulu’nun Boğaziçi Üniversite’ne rektör olarak atanmasını protesto eden öğrencilerin gözaltına alınmasına tepki gösterdi. Forum Mersin önündeki meydanda “Kayyum Rektör İstemiyoruz” pankartı açan öğrenciler, ‘Susmuyoruz korkmuyoruz, itaat etmiyoruz’, ‘Üniversiteler bizimdir bizim kalacak’ şeklinde slogan attılar.

Burada öğrenciler adına açıklama yapan Hasan Tekin adlı öğrenci, Mersin’deki üniversite öğrencilerinin Boğaziçili öğrencilerin yanında olduklarını ifade ederek, “Atanmış rektörlere karşı üniversiteler bizimdir! 5 üniversiteye daha kayyum rektör atandı. Boğaziçi Üniversitesine atanan Melih Bulu, daha önce AKP milletvekili aday adayı olmuş, AKP’de çeşitli görevler yapmış, iktidarın içinden bir isimdir. Bu atama da iktidarın üniversiteleri kendi politik ihtiyaçları ve sermayenin çıkarlarına göre dönüştürme gayesiyle yapılmıştır” dedi.

 

 

‘Üniversiteler özgür düşünceden koparılıyor’

 

 

Rektör atamaları ile üniversitelerin özgür düşünceden ve demokratik yapıdan uzaklaştırıldığını söyleyen HasanTekin, “Sermayenin hizmetinde birer iş merkezi haline getirilmek isteniyor. Üniversiteliler ses çıkarmayan, iktidarın emrinde, biat eden, tektipleşmiş bir kalıba sokulmaya çalışılıyor. AKP, yaptığı atamalarla ve müdahalelerle üniversite bileşenlerinin; öğrencilerin, emekçilerin ve akademisyenlerin okul içerisinde söz söylemesini engellemeye çalışarak bu sürecin aktörü durumundadır. ÖTK’ların kaldırılması, öğrenci topluluklarının kapatılması ve etkinliklerin yasaklanması gibi antidemokratik uygulamalar üniversitelerden mevcut düzeni eleştirecek her türlü sesin kısılmasının önünü açıyor” diye konuştu.

‘Atanmış rektörlere karşı duracağız’

 

Üniversite öğrencileri olarak, yapılan baskı ve müdahalelerin karşısında durmaya devam edeceklerini anlatan Hasan Tekin, şöyle konuştu: “Üniversitelere yapılan topyekûn saldırıların bir parçası olan atanmış rektörlere karşı durmak; özgür ve demokratik üniversiteyi savunmaktır. Boğaziçi öğrencileri daha önce de kayyum rektöre teslim olmadılar. AKP’nin atadığı Melih Bulu’ya da teslim olmayacaklarını bir kez daha herkese gösterdiler. Üniversitelerinin demokratik ve özerk yapısını savunmaya çalışan Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri, polis şiddetiyle ve yandaş basının akla hayale sığmayacak kara propagandasına maruz kalarak sindirilmeye çalışıldı. Birçok öğrencinin evleri basıldı ve gözaltına alındı. Gözaltı sürecinde arkadaşlarımız çıplak aramaya maruz kaldı ve cinsel şiddet uygulandı. Bizler üniversite Öğrencileri olarak üniversitelerimizin değerlerini sahipleniyor, dün olduğu gibi bugün de atanmış rektörlerin, tüm bileşenleriyle üniversitelerin üstündeki baskıların ve kampüslerdeki polis şiddetinin karşısında yer alıyoruz. Memleketin dört bir yanından sesleniyoruz;  Üniversite öğrencileri olarak üniversiteleri arka bahçesine dönüştürmeye çalışan iktidara ve yaptıklarına karşı mücadele edeceğiz, kayyum-yandaş rektörlere geçit vermeyeceğiz.  Üniversite öğrencileri olarak Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin talepleri, bizim de taleplerimizdir. Rektörler; öğrencisi, akademisyeni ve emekçileriyle üniversitenin tüm bileşenlerinin ortak iradesiyle seçilmelidir.  Kayyum rektörler değil seçim istiyoruz!

 

‘Üniversitelerin demokratikleşmesini istiyoruz’

 

Eyleme destek veren Boğaziçi Üniversitesi öğrencisi Melih Kızılyamaç da pandemi dolayısıyla Boğaziçi’ndeki arkadaşlarının yanında olmadığını Mersin’den onlara destek verdiğini söyledi. Kızılyamaç, Boğaziçi Üniversite’ndeki arkadaşlarının bir haftadır direndiklerini ve bu direnişlerinin tek sebebinin üniversiteleri demokratik bir ortam haline getirmek olduğunu anlatarak, “Bu süreçte polis şiddeti ile karşılaştılar. Bunlar asla kabul edilemez. Orada direnen arkadaşlarımızın isteklerini bütün üniversite öğrencileri paylaşıyor. Biz üniversitelerin demokratikleşmesini istiyoruz” dedi.

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.