DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Mersin 17°C
Sağanak Yağışlı
http://www.mersinyasam.net/wp-content/uploads/2020/11/dikey-scaled.jpg

Sağlıkçılara söz verilen ek ödemeler yapılmadı

Sağlıkçılara söz verilen  ek ödemeler yapılmadı
REKLAM ALANI
12.01.2021
21
A+
A-

Mersin Tabip Odası Başkanı Dr. Mehmet Antmen, sağlık çalışanlarının Kasım ve Aralık ayında ek ödemelerini alamadıklarını söyledi. Antmen,  “Sağlık hizmetini niteliksizleştiren ek ödeme uygulamasına derhal son verilmesini istiyoruz. Kasım ve Aralık ayına ait ödemenin daha fazla geciktirilmeksizin yapılmasını talep ediyoruz” dedi.

 

ARA REKLAM ALANI

Mersin Tabip Odası Yönetim Kurulu, sağlık çalışanlarının ek ödeme olarak adlandırılan Kasım ve Aralık ayına ait ödemelerini alamadıklarını iddia etti.

Oda binasında açıklama yapan Başkan Mehmet Antmen,  “Dünya ve ülkemiz çok ciddi bir pandeminin kıskacında. Mücadelenin sadece sağlık emekçilerinin çabaları ile sürdüğü ve 340 sağlık çalışanının yaşamını kaybettiği bu dönemde sağlık emekçileri ek ödeme olarak adlandırılan ve maaşlarının önemli bir kısmını oluşturan Kasım ve Aralık ayına ait ödemelerini alamamıştır. Bakanlık hastanelerinin kiminde buna gerekçe olarak ek ödemenin hesaplandığı programın bozuk olması gösterilirken kimi hastanelerde ise bakanlıktan yanıt gelmediği söylenmektedir. Öne sürülen bahanelerin akla ve mantığa sığmaması bir yana, hesaplanmasından dağıtım biçimine kadar birçok adaletsizliği barındıran, şeffaf yürütülmeyen, yıllardır itiraz ettiğimiz bu uygulamanın bir an önce sonlandırılması gerekmektedir. Sağlık Bakanlığı pandeminin ilk günlerindeki adaletsiz ek ödeme dağıtımları nedeniyle de sağlık emekçilerinin tepkisini çekmiş ve belli düzenlemelerle bu durumu geçiştirmek yolunu seçmişti. Varlığı o hastanelerde çalışan emekçilere dayanan bakanlık, ödeme yapmadığı çalışanlarına bir açıklama gereği bile duymamıştır. İktidar ve bakanlığın her fırsatta övündükleri pandemi mücadelesinin bütün yükü sağlık emekçilerinin sırtında olmasına rağmen maruz bırakıldığımız bu muamele kabul edilebilir değildir” dedi.

 

‘Bizlere yoksulluğu ve itaati dayatıyorlar’

 

Covidle mücadele sırasında çok sayıda sağlık çalışanının hayatını kaybettiğini belirten Antmen,  “Yaşamını yitiren meslektaşlarımız ile ilgili anma etkinliklerinde hiçbir bakanlık ya da sağlık müdürlüğü yetkilisini görememiş olmamız bir tesadüf müdür? Pandemi döneminde yaşadığımız bütün yok sayılmalara rağmen iş akışını bozacak bir eylem biçimine başvurmamamızın temel sebebi toplum sağlığını koruma konusundaki duyarlılık ve çabamızdır. Bizlere yoksulluğu ve itaati dayatanlar bilmelidir ki bizler köle değiliz. Bizim üzerimizden başarı hikâyeleri yazıp, bizleri yok sayamazsınız. Ek ödeme adı altında verilen, geleceğimize hiçbir yansıması olmayan ücretlendirme modeli en hafif tabiri ile emek sömürüsüdür. Bu süreçte sağlık çalışanlarına bırakın üst dereceden performans ödemesini, normal hakları dahi ödenmemektedir. Pandemi döneminde de, pandemi öncesinde de yapılan ek ödemeler göstermektedir ki, bu ödemelerin miktarı, dağılımı tamamen keyfi biçimde yapılmaktadır. Farklı kamu hastanelerinde aynı branşlarda ve aynı sürelerle çalışan meslektaşlarımızın aldıkları ek ödemeler arasındaki fark 20 katı bulabilmektedir. Aynı işi üreten, aynı sürelerde emek harcayan meslektaşlarımız arasında ücretlendirme açısından bu fark neyle izah edilebilir?” ifadelerini kullandı.

 

 

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.