DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Mersin 17°C
Sağanak Yağışlı
http://www.mersinyasam.net/wp-content/uploads/2020/11/dikey-scaled.jpg

Şinasi Develi Mersin Kent Ödülü Turan Ali Çağlar’ın

Şinasi Develi Mersin Kent Ödülü Turan Ali Çağlar’ın
REKLAM ALANI
20.01.2021
84
A+
A-

Şinasi Develi Mersin Kent Ödülü başvuruları sonuçlandı. Değerlendirme Kurulu Turan Ali Çağlar’ı ‘Mersin ve Tarsus Halk Kültürü’ kitabını ödüle layık gördü. Ödül, Şinasi Develi’nin ölümünün birinci yıldönümü nedeniyle 27 Ocak 2021 tarihinde Mersin Kültür Merkezi’nde düzenlenecek pandemi kurallarına uygun bir törenle sahibine verilecek.

 

ARA REKLAM ALANI

Kentin önde gelen kamu ve sivil kurumlarının da desteğiyle hayata geçirilen Şinasi Develi Mersin Kent Ödülü’ne yapılan başvurular arasından şartnameye uygun, sahiplerinin başvurduğu ya da önerilen eserler değerlendirildi.

Değerlendirme Kurulu’nca yapılan açıklamada, ödül gerekçesi şöyle özetlendi:

“Kent ve onu besleyen kırsal hakkında bir kültür araştırma kitabı derlemek uzun bir süre gerektirir.  Halkbilim verileri, çağdaş uygarlığı sorgularken, geçmişten geleceğe köprü kurulmasına yardım eder ve bizi toplumsal saplantılardan kurtarıp benlik ve güven duygularımızı arttırır. Turan Ali Çağlar ‘Mersin ve Tarsus Halk Kültürü’ kitabıyla bunu yapmıştır. Geçmişten günümüze yöresinin halk kültürünü yaşayarak derleyip, genç kuşaklara aktarmayı hedefleyen, bu zengin malzemeyi hikaye ve romanlarında bolca kullanan, Mersinli araştırmacı öğretmen-yazar Turan Ali Çağlar’ın Mersin ve ‘Mersin ve Tarsus Halk Kültürü’ kitabının ödüle değer görülmesinin gerekçesi:

Çalışma, Değerlendirme Kurulu’nun ödülde teşvik etmeyi gözettiği başlıca ögelerden biri olan araştırma çalışması olarak, hem kent hem de onu sarmalayan ve ona kaynaklık eden kır yaşamını kapsayan; okuyucusunun ve özellikle genç kuşakların toplumsal ve kültürel değerlerle temasını sağlamaktadır.

Teknolojik gelişmeler ve yaşamımızdaki değişikliklerle kaybolmaya yüz tutmuş yaşamın her yönünden bilgi ve pratikleri, değerleri, tümüyle kaybolmadan halk bilimi ölçütlerine uygun biçimde kayda geçirmektedir.

Gerek araştırmacıların, gerekse edebiyatçılar ve tüm sanatçıların ve öğrencilerin başvurabilecekleri, kent belleği için değerli bir belge niteliği taşımaktadır.

Şimdiye kadar kapsadığı alan ve derinlikte derli toplu bir benzerini görmediğimiz, ağırlıkla araştırmacının kendi gözlem, söyleşi ve saptamalarına dayalı özgün bir çalışmadır.

Yıllar öncesinden başlayan ve basıldığı birkaç yıl öncesine kadar çok uzun bir zamanı kapsamasına karşın eskimeyen bilgilerle donanmış güncel bir çalışmadır.

Günümüzde giderek önem kazanan, özellikle gençlere örnek olarak, dilimizi yazarken ve konuşurken doğru kullanmanın arı, duru, zengin ve yetkin bir örneğini barındırmaktadır.

Ödül sonuçlarının açıklanmasıyla beraber ilgililerin ve meraklıların kaynak olarak kitaba başvuracağı ve böylece çalışmanın Mersin’in tanıtımına katkıda bulunacağı umudunu vermektedir”

Değerlendirme Kurulu’nun açıklamasında ayrıca, “Ödül faaliyetinin en sevindirici yanı her biri ayrı değerde olan eserler arasında Değerlendirme Kurulu’nun seçim yapmakta oldukça zorlanmasıydı. Mersin kenti adına büyük mutluluk verici bir gerçek, ödüle, bilimsel araştırmalardan hikaye kitaplarına, tiyatro eserinden Mersin kadınları üzerine bestelenmiş türkülere, halk bilimi araştırmalarından başarılarıyla iz bırakmış Mersinli hemşehrilerimiz üzerine biyografik araştırmalara kadar yapıtlar ve hatta yapıların başvurması ya da aday gösterilmesi oldu” ifadelerine yer verildi.

 

Turan Ali Çağlar kimdir?

 

1952 yılında Mersin’in merkez Çağlarca Köyü’nde doğdu. İlkokulu köyünde okudu. 1968 yılında Mersin İlköğretmen Okulu’nu, sonra da Açıköğretim Fakültesi Sosyal Bilgiler Öğretmenliği’ni bitirdi. 1994 yılında emekli oldu. 1973 yılında, ülke genelindeki köy öğretmenleri için açılan, ‘50. yılında Cumhuriyetin Türk Köyüne Getirdikleri’ adlı toplumbilimsel yazı yarışmasında 4. oldu. ‘Mersin  ve Tarsus Halk Kültürü’ ve ‘Tarsuslu Âşık Mahrumi’ adlarında iki kitap hazırladı. 1986 yılından beri ulusal ve yerel dergilerde 50’yi aşkın, halkbilim konularında yazıları yayınlandı. Öykü ustası Osman Şahin’in yönlendirmesiyle, 2003 yılından sonra öykü ve roman yazmaya başladı. 2008 yılında Gözlem Yayınevinin düzenlediği Gila Kohen Öykü yarışmasında ‘Tımtı’ adlı öyküsü dördüncü oldu. 2010 yılında ‘Zalalı’ adlı romanı yayınlandı. 2012 yılı Nisan ayında ‘Yolgeçen Hanı Öyküleri’ kitabı yayınlandı. 2012 yılı Haziran ayında Kelenderis öykü yarışmasında ‘Sapan’ adlı öyküsü birinci seçildi. 2012 yılı Eylül ayında Datça- N. Akkaraca öykü yarışmasında ‘Sofia’nın Evi’ adlı öyküsü üçüncü seçildi. ‘Amasanga – Bir Başka Adıyla Amazon’ adlı romanı 2020 yılı Çiğli Belediyesi 2020 Fakir Baykurt Roman Ödülü’ne layık görüldü. ‘Toros’un Sesi’, ‘Aygülü’, ‘Örgüt Üyesi’ adlarında üç öykü dosyası ile ‘Kaçak Güreş’ adında bitmiş, ‘Tanrılar Ellerini Kirletmez’ adında yazmakta olduğu iki roman dosyası var.

Fotoğraf: Erkan Özaydın

 

 

 

 

 

 

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.