DOLAR 8,0617
EURO 9,6772
ALTIN 461,08
BIST 1.408
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Mersin 23°C
Az Bulutlu
Mersin
23°C
Az Bulutlu
Cts 24°C
Paz 23°C
Pts 25°C
Sal 22°C

Sibel Gazi yazdı: Karaduvar kentsel yenileme projesi hakkında

Sibel Gazi yazdı: Karaduvar kentsel yenileme projesi hakkında
REKLAM ALANI
25.02.2021
56
A+
A-

13 Şubat 2018’de geniş bir topluluğa Akdeniz Kent Konseyi Salonu’nda “Karaduvar Kentsel Tasarım Yarışması” yapılması önerimi powerpoint sunumla anlatmıştım. Şimdi Mersin Büyükşehir Belediyemiz Karaduvar ve Çamlıbel için kentsel yenileme yarışması yapıyor. Buna çok memnun oldum. Bu çabaya bir mum da ben yakmak adına o sunumu tekrar kaleme aldım.

 

ARA REKLAM ALANI

 

SİBEL GAZİ

 

Sibel Gazi/Şehir Plancısı

Yarışmaların tarihi çok eskilere dayanır. Antik Yunanda Pers savaşlarının ardından Atina Konseyi Akropol içinde bir savaş anıtı dikmek ister. Bunun için M.Ö. 448 yılında bir yarışma açar. Birkaç sanatçı çağrılır. Hazırladıkları tasarımlar on gün boyunca kentte sergilenir. Atinalı yurttaşlar en beğendikleri eseri oylayarak anıtı seçerler.  Uzun yıllar anıt, tapınak gibi bazı kamusal binalar bu yöntemle yapılmış; böylelikle yönetim hem demokratik karar almış, hem de kendisini gelebilecek eleştirilere karşı korumuştur.

Dünyada yüzlerce mimari veya kentsel tasarım yarışması yapılmıştır. 20. Yüzyıl kent yarışmalarının altın çağı dense yeridir. Sanayileşmenin yarattığı kentsel sorunlara çözüm arayışları, ulus-devletlerin yükselişi, sosyalist akımların ideolojik etkileri ve yükselen liberalizm kendisini meşrulaştırmak için yarışmaları araç olarak kullanmıştır.

Ulus-devletler de daha önceki iktidarlar gibi mekanda cisimleşmeye çalışmıştır.  En yakın bildiğimiz örnek ülkemiz Türkiye’dir. Yeni kurulan cumhuriyetin başkenti Ankara için yapılan kent planı yarışmasında üç ünlü isim yarışmıştır. Bunlar Berlin Plan yarışmasını kazanmış Alman Prof. Hermann Jansen, Paris’in planını hazırlamış olan Fransa hükümeti baş mimarı Jausseley ve Alman Prof. Brix dir. Yarışmada Jansen’in projesi seçilmiştir.  Burada hedef cumhuriyetin yeni başkentinin tüm ülkeye modern yaşam tarzını yansıtacak bir örnek olmasıydı. Yani bu proje aynı zamanda siyasal bir projeydi.

Bugün yaşadığımız kente gelirsek, Mersin Kenti, kendisine saygınlık ve ün ile beraber ekonomik getiri kazandıracak ciddi projelerden yoksundur.  Tek bir ölçekte yapılan mimari tasarımlar yerine bir kasabayı kökten ele alacak bütüncül, yaratıcı ve estetik bir proje Mersin kentinin tüm dinamizmini etkileyecektir.

Karaduvar’da yapılacak bir büyük projenin gerçekleşmesi halinde tüm Türkiye’den tıpkı Safranbolu’ya, Beypazarı’na, Akyaka’ya gider gibi akın akın yerel turistler ve Mersinliler buraya gelecektir.  Buradaki ekonomik gelişme kentin istihdamına, ekonomisine, sosyo-kültürel gelişimine katkı sunacaktır.  Civardaki Kazanlı, Adanalıoğlu gibi diğer kasabalar için örnek olacak pilot uygulama olarak da düşünülebilir.

NEDEN KARADUVAR?

 • Karaduvar kasabasının konum özellikleri;
 • Çok rahat ulaşılabilir olması: Mersin kent merkezine olan yakınlığı; otoban ve çevre yoluna olan bağlantısı; yeni yapılacak havaalanına kısa mesafede yer alması, ayrıca turizm alanı ilan edilen Kazanlı Bölgesi’ne olan mesafesi dikkate alındığında çok rahat ulaşılabilir bir konumdadır. Deniz ulaşımı dahi mümkündür.
 • Henüz yüksek katlı yapılaşmanın istilasına uğramamıştır.
 • Kazanlı’nın sosyo- kültürel yapısı kasabanın turizm, sanat, eğlence ve ekolojik tarım turizmi alanında gelişmesini destekleyecek niteliktedir.
 • Yine kasaba halkı ve özellikle gençleri yeni iş alanları açılmasını istemektedir.

PROJENİN ÖZÜ

 • Karaduvar Yerleşkesi, Beypazarı, Safranbolu, Akyaka gibi mimari karakteristik özelliği olan nitelikli bir yer haline gelebilir mi?
 • Turizme, sanata, mutfak kültürüne dayalı bir ekonomi nasıl gelişir?
 • Bu kalkınma Karaduvar Halkına ve Mersin’e nasıl yansır?

YARIŞMACILARA VERİLECEK DİREKTİFLER

Aşağıda sayılanlar taslak direktiflerdir. Daha farklı direktifler jüri ile birlikte geliştirilebilir.

Özellikle direktiflerin oluşmasında Karaduvar’da yapılacak olan HALK TOPLNATISINDA dile getirilecek görüşlere de önem verilecektir. DEMOKRATİK VE KATILIMCI PLANLAMA anlayışı gerektirir.  Gerekirse yarışma sürecinde bir ANKET de talep edilebilir.

Direktifler

 • Karaduvar’ın doğal ve kültürel özellikleri dikkate alınacaktır.

 

 • İlk seçenek: Tasarım alanında mülkiyetin gözetilerek projenin hazırlanmasıdır.

İkinci seçenek: Tasarım alanında hiçbir mülkiyet baskısı altında kalmadan, sadece mevcut planlarda işaretli doğal eşikler dikkate alınarak adeta boş bir tarla üzerindeymiş gibi hayal gücü alabildiğine serbest olmalıdır.

 

 

 • Mimari ve tasarımın birbirinden ayrı düşünülemeyeceği temel veriler arasındadır. Mimaride 19. ve 20. Yüzyıl Mersin eski evleri dikkate alınmalıdır. Ancak sıcak Mersin iklimine uygun biçimde Akdenize özgü bir mimari tarz da düşünülebilir. Kesinlikle yüksek katlı yapılaşma veya her yerde görülen birbirinden farksız, kişiliksiz yapılar düşünülmemelidir.

Estetik güzellik kadar, Mersin’e özgü karakteristik doku oluşturmak ve bunu ulusal ve uluslar arası alanda marka olarak ünlendirmek hedeflenmektedir.

 

 • Dama tahtası biçiminde kentleşme yerine, organik ve doğal kent dokuları oluşturulacaktır. Kıvrımlar içinde kaybolurken aniden karşınıza çıkacak bir meydan tasarımı önerilmektedir. Kasaba kültürüne uygun olarak sıcak yaz aylarında komşuluğu pekiştiren canlı sokak dokusu oluşturulmalıdır.

 

 • Kasabanın ekolojik bir kent olması için enerjisini güneş enerjisinden temin eden binalar, ekolojik tarım, bisiklet yolları, yeşil ağ dokusu kurulabilir. Bir çocuk hiç arabayla karşılaşmadan okulundan evine ve evinden çocuk parkına tamamen yeşil yaya aksı içinden ulaşabilmelidir.

 

 • Kasabanın ulaşımında kente ulaşan demiryolu, araba yolu, yaya ve bisiklet yolları dengesi kurulmalıdır. Kasaba arabalara göre değil, yayaların haklarına göre şekillenmelidir.

 

 • Kasabanın ekonomik gelişiminde lokomotif olacak bu tasarımla kasaba, turizm ve tarım için örnek bir yer olacaktır. Bunun için sahilde ve seçilecek olan bazı yerlerde şirin kafeler, lokantalar, sanat galerileri, sokak üzerinde alışveriş mekanları gibi ticari alanlar geliştirilecektir.

 

 

Özellikle Paris veya Yunan adaları örneklerindeki gibi sokaklarda geniş kaldırımlar üzerinde kafelerin ön bahçeleri uzanabilir.

 

Yine bahçesinde ekolojik tarım yapılan butik oteller veya mimarisi ile tarih kokan, yöresel mutfağın sunulduğu butik oteller önerilebilir.

 

Ekolojik tarım ürünlerinin satıldığı örneğin elma, çilek şarabı veya doğal sabunlar satan dükkanlar; Karaduvar Ekolojik Tarım Fuarı, bir festival alanı gibi öneriler beklenmektedir.

 

 • Karaduvar’ı özgün marka haline getirmek için yarışmacılar bunun ötesinde özgün öneri getirebilir. Ancak bu öneriler KENTİ BÜYÜK KENTE BENZETME ÇABASI SIRADANLIĞINA düşmemelidir. Küçük kasabanın özgünlüğünü kurma ve koruma duygusu yarışmanın temel omurgasıdır.

 

 • Kasaba halkına bilgilendirmelerin ve meslek eğitimlerinin verileceği bir eğitim-kültür ve sanat evi merkezi tasarımda yer almalıdır.

 

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.