Mersin Yaşam Gazetesi

MGC ve Gazetecilik Ödülleri

Nazmi Akdağ

Mersin Gazeteciler Cemiyeti Başarılı olan gazetecileri ödüllendirmek için bu yıl 2.sini düzenlediği “Altın Limon Gazetecilik Başarı “ ödüllerinden başarılı olan gazetecileri açıkladı.

Gerçekten ödüle laik olan çok arkadaşım var. Hepsini candan kutlarım.

Mersin Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ahmet Ünal, basın üzerinden sansürün kaldırılışının 109’uncu yılında ödül alan gazetecileri açıklarken yaptığı yazılı açıklamada “Mesleği gazetecilik olan basın çalışanlarının yazdıkları haberlerden dolayı içeride olduğu bir dönemde basın bayramından söz etmek mümkün değil” ifadelerini kullandı. Bu düşüncelerine yürekten katılıyorum.

Ama açıklanan listede kafama takılan birkaç soru var bunları da Başta Cemiyet Başkanı ve Jüriye sormak gereğini duyuyorum.

Gazetecilik Başarı ödüllerinde değerlendirme gönderilen eserlere bakılarak değerlendirilir.

Gönderilen eserlerde haberi yapan basın emekçisinin imzası olmasına dikkat edilir. Şayet imza kullanılmamışsa ilgili basın kuruluşunun yazı işleri veya haber müdürleri tarafından o haberin kime ait olduğu yazılı bir belge olup olmadığına bakılır.

Mersin Gazeteciler Cemiyeti tarafından açıklanan başarılı bulunanlar listesinde iki ödül dikkatimi çekti.

Bu iki ödülde de sadece gazete ismi var.

Araştırma ve röportaj dallarında gazete direk olarak ödüle laik görülmüş.

Basın özendirme yarışmalarında medya kuruluşları yapılan haberlerden dolayı ödüllendirilemez. O basın kuruluşunda haber çalışmalarını yapan basın emekçileri ödüle laik görülür.

Gazeteler ancak sayfa düzeni konusunda başarılı bulunur, onda da sayfa sekreterine ödül verilir.

Bu iki gazetede gerek araştırma,  gerekse röportaj gerçektenden de başarılı bulunduysa bu çalışmaları yapan  basın emekçilerine ödül verilmeliydi. Bu çalışmalar gazete bünyesindeki muhabirden değil de ajanslardan geldi ise o zamanda o ajans muhabirine verilmeliydi. İmzasız haberlerin değerlendirmeye alınması bence yanlış.

Bu meslekte kırk yılın üzerinde çalışmış biri olarak muhabirlerin en büyük özlemi yaptığı haberde imzasının olmasıdır.

Çünkü büyük emek sarf ederek ortaya koyduğu bir haberde imzasının olması o basın emekçisine gurur verir.

Kafama takılan bu olayda bir kaçını yakından tanıdım jüri üyelerinin böyle bir ödüllendirme yapmayacakları.

Acaba sonradan mı ilave edildi diye sormaktan da kendimi alamıyorum. Jüri özel ödülleri gibi.

Mersin Gazeteciler Cemiyeti tarafından geleneksel hale getirilen ve başarılı basın çalışanlarının onura edildiği bu yarışmanın uzun yıllar devam etmesini dilerken emeği geçen Başta Cemiyet Başkanı Ahmet Ünal ve yönetim kurulu arkadaşlarına teşekkür erdim.

Benim tek arzum başarıyı gerçekten hak edenlere bu payenin verilmesidir.